4735 sayılı Kanunun 24. maddesi gereği kamu ihale sözleşmelerinde belli  şartların oluşması durumunda iş artışı yapılabilmektedir. Şartların gerçekleşmesi nedeniyle iş artışı yapılan, aynı zamanda da gecikmeli çalışılan işlerde gecikme cezasının hangi bedel üzerinden hesaplanacağı tereddüt konusu olmaktadır.

Bu konuda farklı Sayıştay kararları bulunmakla birlikte, kanaatimizce iş artışları hariç ilk sözleşme bedeli üzerinden gecikme cezası hesaplanması gerekmektedir. Zira  Tip Sözleşmelerde yer alan sözleşme bedeli ilk sözleşme bedelini ifade etmektedir. Aynı şekilde gecikme cezasının hesabına fiyat farkları da dâhil edilmemelidir.

Bu konuda KİK tarafından yapılan değerlendirmede de, gecikme cezasının hesaplanmasıyla ilgili olarak sözleşmelerde yer alan sözleşme bedeli ifadesi ile ilk sözleşme bedelinin kastedildiği, toplam sözleşme bedelinin iş artışı olan istisnai durumlarda ortaya çıktığı ve toplam sözleşme bedeli üzerinden hareketle herhangi bir uygulama yapılmak istendiğinde, bu hususun özellikle düzenlenmesi gerektiği, dolayısıyla gecikme cezasının iş artışı hariç olan ilk sözleşme bedeli üzerinden hesaplanması gerektiği belirtilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz