İhale sürecindeki işlem ve eylemlerin hukuka aykırı olduğu iddiasında olan aday, istekli olabilecekler veya isteklilerin idareye yapacakları şikayet ve itirazen şikayetlerde uyulması gereken belli kurallar vardır. Bu süreçte bir hak kaybına uğramamak adına aşağıda yer alan kurallara uyulması gerekmektedir.

1.İdareye şikayet süresi, ihale sürecindeki şikayete konu işlem veya eylemlerin farkına varıldığı veya farkına varılmış olması gerektiği tarihi izleyen günden itibaren Kanunun 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) ve (c) bentlerine göre yapılan ihalelere yönelik başvurularda beş gün, diğer hallerde on gündür.

2.İlan ile ön yeterlik veya ihale dokümanına yönelik şikayetler, yukarıdaki süreleri aşmamak kaydıyla başvuru veya teklif sunulmadan önce en geç ihale veya son başvuru tarihinden üç iş günü öncesine kadar yapılabilir.

Buna göre, ihale dokümanına yönelik şikayetler en geç;

a) İhale veya son başvuru tarihi Pazartesi günü olan ihalelerde, bir önceki Salı günü,

b) İhale veya son başvuru tarihi Salı günü olan ihalelerde, bir önceki Çarşamba günü,

c) İhale veya son başvuru tarihi Çarşamba günü olan ihalelerde, bir önceki Perşembe günü,

ç) İhale veya son başvuru tarihi Perşembe günü olan ihalelerde, bir önceki Cuma günü,

d) İhale veya son başvuru tarihi Cuma günü olan ihalelerde, bir önceki Pazartesi günü,

mesai saati bitimine kadar yapılması gerekmektedir.

 

  1. İtirazen  şikayet başvurusu, ihale sürecinde idareye yapılan şikayet başvuruları üzerine verilen kararların bildirimini izleyen tarihten veya on günlük cevap verme süresi içinde idare tarafından bir karar alınmaması durumunda bu sürenin bitimini izleyen tarihten itibaren şikayet veya itirazen şikayet üzerine ihalenin iptaline ilişkin olarak idare tarafından alınan kararlara karşı yapılacak başvurularda beş gün, diğer hallerde on gün içinde yapılmalıdır.

 

  1. Kural olarak tatil günleri sürelere dahildir.

 

  1. İdari izinli günler iş gününden sayılır. Bu itibarla başvuru süresinin son günü idari izinli güne denk gelirse bu gün iş günü olarak dikkate alınır.
  2. Başvuru sürelerinin ilk günü tatil gününe denk gelirse, süreler işlemeye devam eder. Bu nedenle Cuma günü tebligatı alan isteklinin başvuru süresi hesaplanırken sürenin başladığı ilk gün olan Cumartesi esas alınır.
  3. Başvuru sürelerinin son günü tatil gününe denk gelirse başvuru süresi ilk mesai gününe kadar uzar. Buna göre idareye şikayet başvuru süresinin 10 uncu günü resmi tatile denk gelirse başvuru tatil gününden sonraki ilk mesai günü yapılabilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz