ihalenin iptali
ihalenin iptali

TASFİYE, FİYAT FARKI, SÜRE UZATIMI ÇIKACAK MI DİYE EPEY SORULUYOR?

Yakın dönemde bu konularla ilgili geçici 4, 5, 6. Maddeler ile 2020/5 covid genelgesi çıktı.

Geçici 4. Maddeyle devam eden işlere  tasfiye ve devir imkanı getirildi. Tasfiyeye ilişkin parasal sınır konulmadı, ancak Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşü ve idare onayı arandı.

2020/5 covid genelgesiyle tasfiye ve süre uzatım imkanı getirildi. Tasfiyeye ilişkin parasal sınır konulmadı, belli süreyi aşan süre uzatımı ve tasfiye için Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşü ve idare onayı arandı.

Geçici 5. Maddeyle maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla devam eden veya bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce fesih veya tasfiye edilmeksizin kabulü/geçici kabulü yapılan işler için ek fiyat farkı verildi ve devir imkanı sağlandı.

Geçici 6. Maddeyle 1/4/2022 tarihinden önce 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa göre ihale edilen mal ve hizmet alımları ile yapım işlerine ilişkin Türk lirası üzerinden yapılan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla devam eden sözleşmelerde ek fiyat farkı ve artırımlı fiyat farkı getirildi.

Ayrıca Geçici 6. Maddeyle maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla gerçekleşme oranı ilk sözleşme bedelinin yüzde 15’ine kadar olanların (bu oran dâhil) yüklenicinin başvurusu üzerine tasfiye edilmesi sağlandı, ayrıca bunun için bakanlık görüşü ile idare takdiri aranmadı.

TASFİYE, FİYAT FARKI, SÜRE UZATIMI ÇIKACAK MI DİYE EPEY SORULUYOR, dedik ya…..

Ne çıkar, nasıl çıkar, ne zaman ve ne şartlarda bir düzenleme olur Meclisin açılmasını bekleyip göreceğiz.

Ama geçmişte yapılan düzenlemelerin yapılabilecek düzenlemeler konusunda bir fikir oluşturmada fayda sağlayabileceğini düşünüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz