YÜKSEK FEN KURULU KARARLARINDA GENEL OLARAK YAKLAŞIK MALİYET, PURSANTAJ CETVELİ VE PROJELERE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELER

Sözleşme uygulamalarına yönelik itiraz başvuruları ve anlaşmazlıkların çözümüne yönelik olarak 14/2/2020 tarihinde 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa Ek-2 maddesi eklenmiştir.

Buna göre;

4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa göre düzenlenecek yapım ve yapım ile ilgili danışmanlık hizmet işlerine ilişkin sözleşmelerin uygulanmasında aşağıda belirtilen sözleşme anlaşmazlıklarını incelemede Yüksek Fen Kurulu Başkanlığı görevli ve yetkilidir.

 • Sözleşmede bulunmayan veya fiyatı belirli olmayan işlerin fiyatının tespiti
 • İhale dokümanını oluşturan belgeler arasındaki uyumsuzluk
 • İş programı ihtilafları
 • Fiyat farkı ödenmesi ve hesaplanması
 • Sürenin uzatılması ve ödenek aktarılması
 • Geçici ve kesin kabul işlemleri
 • Gecikme halinde uygulanacak cezalar
 • Yaptırılabilecek ilave işler ve iş eksilişleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yüksek Fen Kurulu Başkanlığının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin; 5. Maddesinde Başkanlığın görevleri arasında da yukarıda belirtilen kanun maddesinde yer alan hususlar aynı şekilde belirlenmiş bulunmaktadır.

“Kamu kurum ve kuruluşlarınca yapım ve yapım ile ilgili danışmanlık hizmet işlerine ilişkin sözleşmelerin uygulanmasında; sözleşmede bulunmayan veya fiyatı belirli olmayan işlerin fiyatının tespiti, ihale dokümanını oluşturan belgeler arasındaki uyumsuzluk, iş programı ihtilafları, fiyat farkı ödenmesi ve hesaplanması, sürenin uzatılması ve ödenek aktarılması, geçici ve kesin kabul işlemleri, gecikme halinde uygulanacak cezalar, yaptırılabilecek ilave işler ve iş eksilişlerinde sözleşme anlaşmazlıklarını ilgili idarenin talebine istinaden inceleyip karara bağlamak”

Sözleşmelerin uygulanmasında ortaya çıkan bu anlaşmazlıkların çözümünde esas olan idare ile yüklenicinin yasal düzenlemeler çerçevesinde anlaşarak sorunu çözüme kavuşturmasıdır. İdare ile yüklenici firma arasında anlaşmanın sağlanamadığı durumlarda ise sorunun çözüme kavuşturulmasında başvurulacak merci Yüksek Fen Kurulu Başkanlığıdır.

22.2 Yapım işlerine ilişkin sözleşme anlaşmazlıkların çözümüne ilişkin Görevli Yüksek Fen Kurulu başvuru süreçleri 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa eklenen ek maddeler gereği;

 1. Yüklenici tarafından itirazların sözleşmeyi düzenleyen idareye kesin kabul aşaması tamamlanıncaya kadar yazılı olarak yapılmalıdır.
 2. Yüklenicinin itirazlarının ilgili idare tarafından en geç otuz gün içinde Yüksek Fen Kurulu Başkanlığına gönderilmelidir.
 3. Sözleşmede bulunmayan veya fiyatı belirli olmayan işlerin fiyatının tespitine ilişkin uyuşmazlıklarda idare ve yüklenici arasında anlaşmazlık tutanağı düzenlenmeli ve anlaşmazlık idare tarafından on gün içerisinde Yüksek Fen Kurulunca belirlenen usul ve esaslara uygun olarak Kurula intikal ettirilmelidir.
 4. Gerekli bilgi ve belgelerin eksiksiz olarak Yüksek Fen Kurulu Başkanlığına idare tarafından intikal ettirilmesinden itibaren 60 gün içerisinde anlaşmazlık kurul tarafından karara bağlanır.

Anılan maddeler çerçevesinde Kurul tarafından verilen YAKLAŞIK MALİYET, PURSANTAJ CETVELİ VE PROJELERE İLİŞKİN kararlarda özet olarak aşağıdaki değerlendirmeler yapılmaktadır:

 1. Anahtar teslimi götürü bedel ihale edilen bir işte, yüklenicinin teklifini ihale dokümanında yer alan uygulama projeleri ve bunlara ilişkin mahal listelerine dayalı olarak işin tamamı için verdiği, projesi içerisinde yer alan bütün imalatların yüklenicisi tarafından fen ve sanat kurallarına uygun ve yürürlükteki mevzuata göre kullanıma hazır bir şekilde idareye sunulması gerektiği bilinen bir husustur. Bunun temini için de idareler tarafından ihale dokümanlarının ve bu dokümanlar arasında yer alan uygulama projeleri ile bunlara dayalı olan mahal listelerinin, varsa teknik şartnamenin eksiksiz bir şekilde ve birbirleri ile uyumlu olarak hazırlanması mevzuat gereğidir.
 2. Anahtar teslimi götürü bedel bir işte, yapılan imalat bedellerinin ödenmesinde de yüklenicinin teklif ettiği toplam bedelin esas alınacağı, ayrıca ödemelerin herhangi bir analiz ve birim fiyata dayalı olmayıp ilerleme yüzdeleri üzerinden yapılacağı, ilerleme yüzdelerinin (pursantaj oranlarının) işin yapılmasına ilişkin bir dayanak oluşturma niteliğinin bulunmadığı, proje ve mahal listelerine dayalı olarak hangi imalat seviyesinde sözleşme bedelinin hangi oranında ödeme yapılacağını gösteren bir belgeden ibarettir ve birim fiyat niteliğinde değildir.
 3. Yaklaşık maliyetin ihale öncesi idaresi tarafından hazırlanan ve gizliliği olan bir belge olduğu, yüklenicinin bu belgelerden bilgi sahibi olmasının hukuken mümkün değildir ve yaklaşık maliyet sözleşme ve ekleri gibi yükleniciyi bağlayıcı bir yönü bulunmamaktadır.
 4. İsteklilerin tekliflerini yaklaşık maliyete dayalı olarak vermezler.
 5. Anahtar teslimi götürü bedel sözleşme ekini teşkil eden belgeler ve bunlar arasındaki öncelik sıralaması belirlenmiş olup, bu sıralamada uygulama projesi mahal listesinin üzerinde yer alır.
 6. Mahal listesinin uygulama projesine aykırılık teşkil etmesi durumunda, sözleşmesi gereği uygulama projelerine göre işlem yapılması durumu ortaya çıktığı, aynı kural sırasıyla diğer belgeler için de geçerli olduğu, bu kurala göre her bir belgenin altında sayılanlar üstteki belgelere aykırılık taşıyamayacağı, taşıması halinde üstteki belgelerin hüküm icra edeceği hususunda duraksamaya mahal bir durum bulunmamaktadır.
 7. Yüklenicinin teklifini sözleşmenin 6 ncı maddesine göre verdiği, sözleşmenin 8 inci maddesi gereği uygulama projelerinin mahal listesinden öncelikli olduğu, uygulama projesi ile mahal listesi arasında bir çelişki olması halinde uygulama projesine uyulması gerektiği, yaklaşık maliyet hesap cetvelinin gizli olduğu ve yükleniciyi bağlamadığı, pursantaj oranlarının ödemeye ilişkin belge olduğu ve işin yapılmasına dayanak teşkil etmeyeceği hususları göz ardı edilmemelidir.

 

 

 

Konu ile ilgili diğer yazılarımıza İŞ PROGRAMI linkinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz.

https://salimdemirel.com.tr/2022/03/10/yapim-islerinde-dogru-bir-is-programi-ile-daha-fazla-fiyat-farki-almak-mumkun-mudur-bunun-puf-noktalari-nelerdir/

https://salimdemirel.com.tr/2023/10/29/sure-uzatimi-revize-is-programi-ve-fiyat-farki-iliskisi/

 

 

 

Anahtar Kelimeler: Yaklaşık maliyet, Pursantaj cetveli, Projeler, Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu, İhale dokümanı, Yapım işleri, Danışmanlık hizmetleri, Sözleşme anlaşmazlıkları, Yüksek Fen Kurulu, İhale süreci, Ödenek aktarımı, Geçici kabul, Kesin kabul, Gecikme cezaları, İlave işler, İş eksilişleri, Teknik şartname, Mahal listesi, Anahtar teslimi götürü bedel, İlerleme yüzdeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İdare ve yüklenici, Anlaşmazlık tutanağı, Sözleşme ekleri, Uygulama projeleri

Etiketler: #YaklaşıkMaliyet #PursantajCetveli #Projeler #KamuİhaleSözleşmeleriKanunu #İhaleDokümanı #Yapımİşleri #DanışmanlıkHizmetleri #SözleşmeAnlaşmazlıkları #YüksekFenKurulu #İhaleSüreci #ÖdenekAktarımı #GeçiciKabul #KesinKabul #GecikmeCezaları #İlaveİşler #İşEksilişleri #TeknikŞartname #MahalListesi #AnahtarTeslimiGötürüBedel #İlerlemeYüzdeleri #ÇevreveŞehircilikBakanlığı #İdareveYüklenici #AnlaşmazlıkTutanağı #SözleşmeEkleri #UygulamaProjeleri

45 YORUMLAR

 1. Greetings from Florida! I’m bored at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break. I enjoy the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good site!

 2. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 3. of course like your web site but you need to test the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the reality nevertheless I will definitely come back again.

 4. I wanted to check up and let you know how, a great deal I cherished discovering your blog today. I might consider it an honor to work at my office and be able to utilize the tips provided on your blog and also be a part of visitors’ reviews like this. Should a position associated with guest writer become on offer at your end, make sure you let me know.

 5. What is CogniCare Pro? CogniCare Pro is 100 natural and safe to take a cognitive support supplement that helps boost your memory power. This supplement works greatly for anyone of any age and without side effects

 6. excellent post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not notice this. You must continue your writing. I’m confident, you have a huge readers’ base already!

 7. I got what you intend, thanks for putting up.Woh I am delighted to find this website through google. “Money is the most egalitarian force in society. It confers power on whoever holds it.” by Roger Starr.

 8. Nice to meet you! We are a online retailer since 1988. Welcome to Elivera 1988-2023. EliveraGroup sells online natural cosmetics, beauty products, food supplements. We connect people with products and services in new and unexpected ways. The company ELIVERAGroup, is a Retailer, which operates in the Cosmetics industry. ELIVERA was established in 1988. © ELIVERA LTD was established in 2007. The first project was in 1988. It was carried out in trade with Russia, Belarus, Ukraine, Belgium, Hungary, Poland, Lithuania, Latvia and Estonia.

 9. Superb blog you have here but I was curious if you knew of any forums that cover the same topics discussed in this article? I’d really like to be a part of community where I can get suggestions from other experienced individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Many thanks!

 10. hello!,I love your writing very so much! proportion we keep in touch more approximately your article on AOL? I require a specialist on this space to resolve my problem. May be that’s you! Taking a look ahead to look you.

 11. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 12. What i don’t understood is actually how you’re not really much more well-liked than you may be now. You’re very intelligent. You realize therefore considerably relating to this subject, made me personally consider it from a lot of varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it’s one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs excellent. Always maintain it up!

 13. My spouse and i ended up being absolutely happy when Edward could deal with his investigations through your precious recommendations he gained out of your web pages. It is now and again perplexing just to possibly be handing out helpful tips which often some others may have been selling. And we acknowledge we have got the website owner to thank for that. The type of explanations you’ve made, the simple site navigation, the friendships you will make it possible to promote – it’s many awesome, and it’s leading our son in addition to the family reason why the theme is pleasurable, and that is especially important. Many thanks for the whole thing!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz