4734 Sayılı Kanun Uyarınca Kuruma Yapılacak Uygun Görüş ve İstisna Başvuruları Hakkında

17 Mayıs 2024 tarihli ve 32549 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan tasarruf tedbirlerine ilişkin 2024/7 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi uyarınca; alıma konu edilen ihtiyacın uygunluğu, yerindeliği veya gerekliliği noktasında yetki ve sorumluluğun alımı yapan idarelerde olduğu, Genelge hükümlerinin uygulanmasında öncelikli olarak Genelge’de belirtilen yöneticilerin sorumlu olacağı, bakanlıklarda bakan veya bu konuda görevlendirilen bakan yardımcısı, kurumlarda üst yöneticiler, il özel idarelerinde ve illerde valiler, belediyelerde ise belediye başkanları tarafından, alım sürecinin gözden geçirileceği ve değerlendirmede bulunulacağı açıktır.

Bu doğrultuda;

1- 4734 sayılı Kanunun 62 nci  maddesinin (ı) bendine göre Kurumumuzdan uygun görüş talebinde bulunulan alımların, Genelge hükümlerine uygunluk yönünden değerlendirilerek işlem tesis etme yükümlülüğü ve sorumluluğu ilgili idarelere ve yukarıda sayılan yöneticilere ait olduğundan, talepte bulunulan alımların 2024/7 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesine uygun olduğunun, talep kayıt numarasının Kurumumuza bildirildiği yetkili makamca imzalı yazıda belirtilmesi gerekmektedir.

2- 4734 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi uyarınca Kurumumuzdan istisna kapsamına alınması talep edilen mal ve hizmet alımlarının, Genelge hükümlerine uygunluk yönünden değerlendirilerek işlem tesis etme yükümlülüğü ve sorumluluğu ilgili idarelere ve yukarıda sayılan yöneticilere ait bulunduğundan, bu husustaki başvuru yazılarının mezkûr yöneticiler tarafından imzalanması ve bu yazıda, talebe konu alımların 2024/7 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesine uygun olduğunun belirtilmesi gerekmektedir.

Tüm idarelere önemle duyurulur.

https://www.ihale.gov.tr/Duyuru/658/4734_sayili_kanun_uyarinca_kuruma_yapilacak_uygun_gorus_ve_istisna_basvurulari_hakkinda.html

6 YORUMLAR

  1. Thanks for a marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you can be a great author.I will be sure to bookmark your blog and may come back later in life. I want to encourage continue your great job, have a nice afternoon!

  2. You really make it appear so easy together with your presentation however I in finding this matter to be actually one thing that I believe I might by no means understand. It sort of feels too complex and extremely extensive for me. I’m taking a look ahead to your subsequent put up, I?¦ll attempt to get the hold of it!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz