ORTAKLIK TESPİT BELGESİNDE TEMSİL SORUNU

Kamu İhale Genel Tebliği’nin “Yapım işlerinde ortaklık durum belgesi ve ortaklık tespit belgesi” başlıklı 44’üncü maddesinde “44.1. Tüzel kişi aday veya isteklilerin, ortaklarına ait iş deneyimini gösteren belgeleri sunmaları durumunda; Uygulama Yönetmeliği’nin 39’uncu maddesinin dokuz ve onbirinci fıkralarında yer alan hükümler uyarınca, ticaret ve sanayi odası/ticaret odası bünyesinde bulunan ticaret sicili müdürlükleri veya YMM ya da SMMM tarafından düzenlenen belgeleri sunmaları zorunludur. Bu kapsamda;

  1. a) Tüzel kişiliğin en az bir yıldır yarısından fazla hissesine sahip ve Kanun’a göre yapılacak ihalelere ilişkin sözleşmelerin yürütülmesi konusunda temsile ve yönetime yetkili ortağının işbitirme/durum/yönetme/denetleme belgesi ile ihaleye katılım durumunda, ortaklık hisse oranları

ve süreleri ile temsil ve yönetim yetkisine ilişkin olarak (KİK031.1/Y) nolu standart formun, …düzenlenerek başvuru veya teklif kapsamında sunulması gereklidir.” açıklaması yer almaktadır.

Yukarıda aktarılan mevzuat hükümlerinden maddesinde tüzel kişi tarafından, ortağına ait iş deneyim belgesinin kullanılması halinde, belge sahibinin belgeyi kullanan tüzel kişiliğin yarısından fazla hissesine sahip ve Kanun’a göre yapılacak ihalelere ilişkin sözleşmelerin yürütülmesi konusunda temsile ve yönetime yetkili olması gerektiği, söz konusu durumun ise ticaret sicili müdürlükleri veya meslek mensubu yeminli mali müşavir ya da serbest muhasebeci mali müşavir tarafından, ilk ilan veya davet tarihinden sonra düzenlenen ve düzenlendiği tarihten geriye doğru son bir yıldır kesintisiz olarak bu şartların korunduğunu gösteren ortaklık tespit belgesi ile tevsik edilmesi ve ortaklık tespit belgesinin, belgeyi düzenleyen meslek mensubu ile birlikte iş deneyim belgesini kullanan tüzel kişinin temsilcisi ve iş deneyim belge sahibi tarafından imzalanması gerektiği hüküm altına alınmış olup Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliği’nin ekinde yer alan “Ortaklık Tespit Belgesi” başlıklı standart formda (KİK031.1/Y), ticaret sicili müdürlükleri veya meslek mensubu tarafından düzenlenen belgenin, düzenlendikten sonra iş deneyim belgesini kullanan tüzel kişinin temsilcisi ve iş deneyim belgesi sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.

Uygulamada sözleşmelerin yürütülmesi konusunda temsile ve yönetime yetkili olunduğuna ilişkin sunulan belgenin  MÜŞTEREK YETKİLİ olunduğu, MÜNFERİD YETKİLİ olunduğu gerekçesiyle tekliflerin değerlendirilme dışı bırakıldığı durumlar mevcuttur.

Kişisel kanaatimize göre bu uygulama hatalıdır.

Zira kanunda böyle bir şart aranmamaktadır. Nitekim KİK kararları  da bu yöndedir.

6 YORUMLAR

  1. I want to show my thanks to you for bailing me out of this challenge. As a result of exploring through the online world and getting things that were not powerful, I assumed my life was gone. Living minus the strategies to the issues you’ve resolved as a result of the post is a critical case, as well as those that would have in a negative way affected my entire career if I had not noticed your web site. Your personal competence and kindness in taking care of all the pieces was precious. I don’t know what I would have done if I hadn’t encountered such a subject like this. I can also now look forward to my future. Thank you so much for the specialized and sensible guide. I will not be reluctant to suggest your blog to anybody who should receive care about this issue.

  2. Appreciating the time and effort you put into your website and detailed information you offer. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz